A+ / A- / RSS

Vyberte jazyk:
TOPlist

 
Kultura v Písku:
Říjen 2018

1918 – rok založení republiky: výstava ke stému výročí založení samostatného státu.
1. 10. - 31. 10.  2018
Městská knihovna Písek¨Regionální výročí:
Prosinec 2018

Karel Kuffner

psychiatr

Celý článek...

Home Aktivity Pro děti VĚDA JE PRIMA!
VĚDA JE PRIMA! PDF Tisk Email

pro dětiPřijďte s dětmi zažít na vlastní kůži, že věda není nuda! V Městské knihovně Písek budou připraveny hravé workshopy pro malé i větší, které povedou studenti katedry geografie a matematiky Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Užijte si zábavné dopoledne s vědou, protože věda je prima!
V knihovně najdete celkem deset stanovišť s různými tématy, kde budete moci s dětmi poznávat, bádat a objevovat. Ať už je vám bližší svět matematiky nebo naše Země, s vědou si užijete báječné dopoledne.

Celá akce probíhá ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Základní školou a mateřskou školou Tomáše Šobra v Písku.

V sobotu 27. 5. 2017 od 9:00 do 12:00 hodin.

Návštěva slunečního zákoutí aneb Hrajeme si s počtem planet
(Bc. Nikola Fikarová & Bc. Martina Berkovcová)
Chcete zažít něco, co jste ještě nikdy nezažili? Chcete vidět svět tak trochu jinak? Neváhejte a navštivte naše stanoviště! Naše cestovní agentura MARFI TOUR, s. r. o., je známá netradičními zájezdy. Máte chuť zažít to, co kdysi Neil Armstrong? Žádný problém. Pohodlný start a ještě pohodlnější přistání je naší samozřejmostí. O přepravu se stará náš raketový expres a o Vaše pohodlí budou pečovat svalnatí rakeťáci, popřípadě sympatické rakeťačky. Naše agentura nabízí také spoustu bonusů. Jedním z nich je například převtělení do jiné osoby, zvířete či věci. Na setkání s Vámi se těší dvě sympatické rakeťačky Nikča a Marťa!

Cestování časem a prostorem
(Bc. Michaela Hřavová & Bc. Radek Vácha)
Na našem stanovišti si ukážeme a vysvětlíme rozložení časových pásem na zemi. Při různých aktivitách se společně podíváme do různých koutů světa. Formou krátkých vstupů budeme oslovovat naše reportéry, kteří se nachází v různých městech po celém světě. Dozvíte se, co náš reportér snídá na Havaji, můžete se těšit na čerstvé fotografie východu slunce v Austrálii a nezapomeneme ani na čerstvé zprávy o smogové situaci v Číně…

Určování severu v přírodě
(Bc. Aleš Černý)
Jestliže trávíme čas v divočině, je nepochybně dobré se v ní správně orientovat. Hlavním faktorem orientace je určování světových stran. K tomu nám mohou sloužit různé pomůcky, jako třeba kompas nebo buzola. Co ale dělat, když je u sebe nemáme? Poradím vám, jak určit směr podle vlastních kapesních hodinek, nebo jak k tomuto účelu použít přírodniny, jako například letokruhy na pařezu stromu, lišejníky na jeho větvích, či jak si vyrobit vlastní kompas na kaluži.

GEOlodě
(Bc. Petr Petkov & Bc. Šárka Husková)
Žáci druhých stupňů základních škol mají někdy problém s orientací na mapě a obzvláště se zeměpisnými souřadnicemi. Tento problém by mohla pomoci řešit didaktická hra založená na principu známé stolní hry „LODĚ“. Hráči si rozmístí jednu loď do každého oceánu a jeden tank na každý světadíl. Samotná hra probíhá oznámením zeměpisných souřadnic a kontinentu či oceánu, kam směřuje výstřel. Po zásahu celého objektu hráč odpoví na otázku související s daným územím a nepokračuje dál, dokud ji správně nezodpoví. Díky tomu bude zlepšena žákova orientace v zeměpisných souřadnicích, navíc si procvičí polohu oceánů a kontinentů.

Jak vzniká duha?
(Bc. Kristýna Jindrová & Bc. Tereza Ondráčková)
V přírodě můžeme obvykle vidět duhu, pokud prší a zároveň svítí slunce. My bychom Vás však rády pozvaly na krátké představení toho, že to vždy nemusí být pravda. Zajímá Vás, zda je možné si vytvořit duhu v pohodlí domova, kdy nemusí svítit slunce a vlastně nemusí ani pršet? Přijďte se podívat na krátký výukový model na téma „Jak vzniká duha“ a dozvíte se, jak jednoduše si můžete duhu vytvořit sami u Vás doma.

Jak vzniká déšť?
(Bc. Radek Krulec & Bc. Lucie Kubíková)
Déšť jsou srážky padající z oblaků ve formě vodních kapek. Jak ale takové srážky vznikají a kde se v oblacích berou? Proč je dešťová voda sladká, když v moři je voda slaná? A kde všude se můžeme s vodními kapkami setkat? Přijďte a uvidíte!

Kde se vzal, tu se vzal Golfský proud
(Bc. Adriana Hanzalová)
Většina určitě slyšela o Golfském proudu – co to je a jak vzniká? Jaký vliv má na Evropu? V atlase světa zjišťujeme, že existují teplé a studené proudy a mají své názvy. Tyto proudy mohou mít více příčin vzniku, jako je rozdílná salinita vody v různých hloubkách, rozdílná teplota vody, rotace Země, slapové jevy nebo proudění vzduchu v přízemních vrstvách atmosféry. Cílem této aktivity je představit vznik proudu v důsledku rozdílné teploty a salinity vody v oceánu. Na základě pozorování pokusů by měli být žáci schopni popsat, co se děje s „teplou, studenou a slanou“ vodou v oceánu.

GEODANCE aneb Když hvězdy tančí
(Bc. Jan Prener & Bc. Jaroslav Kovárna)
Cílem předkládané aktivity je seznámení dětí s vybranými světovými kulturami, včetně jejich samotné geografické lokalizace. Prostředkem pro představovanou aktivitu je tanec, resp. jeho základní taneční kroky. Úkol spočívá v jednoduchém a krátkém nastudování vybraného tance. V rámci naší aktivity seznámíme děti s některými světovými tanci. Tance, jako je Cha cha, Tango, Polka, Kozáček, Break dance, Samba nebo indický tanec Bharatanatyam, zažijí děti na vlastní kůži.

Pantograf
(Lucie Haladová)
Přijďte se k našemu stanovišti podívat na kouzelné pravítko! Nazývá se pantograf a s jeho pomocí dokážete zmenšit nebo zvětšit jakýkoliv obrázek. Vyzkoušíte si čarovat jako kouzelníci – jen místo kouzelné hůlky použijete právě náš pantograf.

Optické klamy
(Radek Krulec a Eva Hrnečková )

Optické iluze jsou založeny na chybném vnímání reality. Necháte se také zmást? Přijďte se přesvědčit, že není všechno takové, jako se na první pohled může zdát.

Aktualizováno Neděle, 21 Květen 2017 12:32