A+ / A- / RSS

Vyberte jazyk:
TOPlist

 
Kultura v Písku:
Červen 2018

DOTKNI SE PÍSKU - městské slavnosti

program ke stažení

od  8.  do 10. 6. 2018

měsíční přehled


Regionální výročí:
Červen 2018

František Špatný

úředník

135. výročí úmrtí

Celý článek...

Home Aktuality Doporučujeme Září 2017
Září 2017 PDF Tisk Email

doporučujeme

HLAVATÁ, Dana: Musíš mi věřit
Praha, Naše vojsko 2017.

Příběh mladé ženy, která si po rozvodu hledá své místo v živote. Setkává se s mužem, o kterém je přesvědčená, že zacelí ránu v její duši. S příchodem její matky, o které už celá léta neslyšela, se však všechno změní. V jejím životě se začínají dít věci, ze kterých mrazí. Někdo se ji snaží připravit o zdravý rozum – a ještě o víc. Kniha je plná napětí, nečekaných zvratů a nevšedních situací...

 Beletrie pro dospělé čtenáře 

 

 

doporučujemeBENNETT, Clare: Deníček prince George
Praha, Argo 2017.

Prince George je malý velký muž a světová celebrita číslo jedna, která se už teď připravuje na svou roli vládce britského impéria. V královské rodině však opět čekají přírůstek, George dostane bratříčka nebo sestřičku. Jak se s tím nejvlivnější dítě světa vypořádá?.

 

 


doporučujemeCONNOLLY, John: Vlk v pasti
Praha, BB/Art 2017.

Městečku Prosperous se daří, i když ostatní trpí. Jeho obyvatelé jsou bohatší než ostatní, budoucnost jejich dětí se zdá zajištěná. Smrt portlandského bezdomovce a nevysvětlené zmizení jeho dcery však ke komunitě obrátí pozornost neústupného soukromého detektiva Charlieho Parkera...

 

 

 

 Naučná literatura pro dospělé čtenáře 

 

 

doporučujemePovaha změny : bezpečnost, rizika a stav dnešní
Praha, Vyšehrad 2015.

Tento sborník zprostředkovává pohled mnoha různých odborníků (např. Václava Cílka, Petra Pokorného, Jiřího Padevěta, Luboše Kropáčka, Dany Drábové, armádních specialistů Jiřího Balouna a Karla Řehka ad.) na vybrané problémy dneška. Jednotlivé texty jsou věnovány klimatické změně, bezpečnostní situaci, nastupující vlně mezikontinentálních migrací, dlouhodobým krizovým faktorům ve vývoji společností a mnohým dalším tématům. Jejich smyslem není šířit neklid, ale naopak upozornit na mnohé souvislosti a důležitost těchto procesů, kterým při řešení každodenních problémů společnosti nevěnujeme dostatečnou pozornost.
 

doporučujemeSUROSZ, Mariusz: Pepíci : dramatické století Čechů polskýma očima
Praha, Plus 2011.

Kniha polského historika Mariusze Surosze obsahuje 17 esejů věnovaných osobám spojeným s historií Československa od jeho vzniku do současnosti. I u těch nejznámějších jmen (Jan Masaryk, Emil Hácha, Klement Gottwald, Jaroslav Seifert, Pavel Tigrid) přináší jejich plastické portréty včetně různých zajímavostí, u dalších jsou zde víc známá jejich jména než život (Alois Eliáš, K. H.Frank, Milada Horáková, František Kriegel), o některých se ví nezaslouženě málo (Milena Jesenská, Jan Patočka, Toyen). Obdobná kniha Mariusze Szczygieła Gottland se stala bestsellerem, tento pronikavý pohled ze zahraničí na významné osoby našich dějin se jím zaslouží stát také. Autor chce bořit stereotypní názory Poláků na Čechy, přitom však ještě víc dokáže oslovit každého z nás, kdo chce znát osobnosti a stát, jehož jsme dědici.


doporučujemeHIRSI ALI, Ayaan: Rebelka: odvrácená strana islámu
Praha, Ikar 2016.

Autobiografie mladé somálské ženy, která se díky své inteligenci a nezdolnosti dostává až do nizozemského parlamentu. Ayaan Hirsí Alí ve své knize líčí dětství v totalitním Somálsku, nucenou rituální obřízku, dospívání v Saúdské Arábii, stěhování do Etiopie, poté do Keni, dohodnutý sňatek s mužem, kterého si za žádnou cenu nechtěla vzít, a její následný útěk do Nizozemska. Zde po nelehkých začátcích získává občanství, vystuduje a nastoupí politickou kariéru. Její prioritou se stává boj o práva žen v islámském světě.

 

 

 

 Studovna a regionální literatura 

 

doporučujeme

Krajina a lidé
Praha, Academia 2017.

Současné změny klimatu si žádají změny v přístupu k naší krajině. Publikace, na níž se podílelo přes 70 pracovníků převážně z vědeckých institucí, seznamuje s výzkumem a udržitelným hospodařením v české krajině. Dozvíte se např. odpovědi na otázky, jak lze třídit a měřit krajinu a jaké služby nám přináší. Jsou zde novinky o využívání půd v zemědělství, o hospodaření (současném i přírodě blízkém) v lesích, o problematice vody, o narušené krajině a její obnově, o ochraně přírody a krajinném plánování.

 

doporučujemeKABELKA, Ladislav: Geriatrická paliativní péče
Praha, Mladá fronta 2017.

Prakticky zaměřená publikace shrnuje autorovy zkušenosti z péče o geriatrické pacienty, nemocné vyššího věku se syndromem geriatrické deteriorace nebo s demencí v pokročilém stadiu či o nemocné v závěrečných stadiích interních, neurologických, pneumologických a dalších chronických onemocnění. Klade si za cíl informovat, vést, motivovat k péči o nevyléčitelně nemocné vyššího věku, navést k eticky i medicínsky korektnímu rozhodování a snižovat obavy či bariéry v péči o nevyléčitelně nemocné.

 


doporučujemeFIBICH, Ondřej - ŠTĚPÁN, Petr: Moudrý rabi z Rabí
Osek, Malá Turná, Ondřej Fibich 2017.

V publikaci s podtitulem Židovské pověsti jihozápadních Čech shromáždil autor z porůznu roztroušených zdrojů texty, které upomínají na židovskou minulost v této části země. Texty uveřejněné v tomto souboru svědčí o nesamozřejmosti židovské přítomnosti ve světě, který české venkovské židy obklopoval.  Jsou to většinou texty zachycující je více zvnějšku, očima těch, mezi nimiž žili, než texty přinášející autentickou židovskou slovesnost. I takové však O. Fibich ve svém soboru zachytil a zpracoval.

 

 

 Čtení pro děti 

 

 

 

doporučujemeHABERSTOCK, Meike: Proč má Eda spoustu času a dospělí ne?
Praha, Fragment 2017.

Eda chodí do první třídy a má pořád spoustu volného času. Stíhá dělat všechno, na co má chuť. Jeho maminka naopak vůbec čas nemá. Často dělá několik věcí najednou a je pak nabručená a bez nálady. A Edu to trápí. Nerozumí tomu, jak je to možné, že dospělí čas nemají a děti ano? Jediný dospělý člověk, který má času dost, je dědeček. S ním bude Eda hledat odpovědi na otázky, co je to čas a kde se vlastně bere. Podaří se jim problém rozlousknout?

 


doporučujemeSTOLIČNÝ, Petr: Dobrý den, opičko: Veselé pohádky o slušném chování
Praha, Fortuna Libri 2017.

Opice Skořice není obyčejná opička! Nejenže je to velká neposeda, což opice bývají, ale navíc je nepředstavitelně upovídaná. A tahle opice se jednoho dne zčistajasna objeví v pokoji holčičky Emilky a chová se hůř než opice! Emilka a její kamarádi Tyčka a Buchta se rozhodnou, že se s tím musí něco udělat! Vždyť by ji nemohli vzít ani na ulici nebo do školy. A tak ji postupně vysvětlí zásady slušného chování doma, na ulici, u počítače, ve škole i v restauraci. A o veselé příhody při tom vychovávání rozhodně není nouze.

 


doporučujemeBACCALARIO, Pierdomenico: 50 dobrodružství, která musíte zažít, než vám bude 14
Praha, Fragment 2017.

Rozdělej oheň, postav iglú, válej sudy z velkého kopce a mnoho dalších báječných dobrodružství. Nezapomenutelné zážitky s přáteli, nové informace a příjemně strávený čas.

Aktualizováno Pondělí, 14 Srpen 2017 14:12