A+ / A- / RSS

Vyberte jazyk:
TOPlist

 
Kultura v Písku:
Říjen 2018

1918 – rok založení republiky: výstava ke stému výročí založení samostatného státu.
1. 10. - 31. 10.  2018
Městská knihovna Písek¨Regionální výročí:
Říjen 2018

 

Zdeněk Janík

básník

95. výročí narození

Celý článek...

Home Aktuality Doporučujeme Prosinec 2017
Prosinec 2017 PDF Tisk Email

doporučujeme

MĚŠŤAN, Jan:  Písecká spojka Krále Šumavy : o víře ve změnu a touze po svobodě, která vyústila v příliš krutou daň...
Písek, Nakladatelství J&M 2017

Skutečný příběh skupiny lidí z Písecka, Vimperska a Prachaticka, kteří v letech 1949-1951 spolupracovali s legendárním Králem Šumavy Josefem Hasilem. Kniha vznikla na základě autentických vzpomínek píseckého autodopravce, který Josefa Hasila vozil, údajů z Archivu bezpečnostních složek a dalších dostupných archivních materiálů. Text je doplněn fotografickou přílohou.

 

 Beletrie pro dospělé 

 

 

doporučujemeHLAVINKOVÁ, Lucie: Sestry Foxovy
Brno, Jota 2017.

Historický životopisný román popisuje fascinující životní příběh tří sester Foxových, Američanek z druhé poloviny 19. století, zakladatelek spiritismu. Dívky z obyčejné rodiny a z malého městečka prohlašovaly, že byly vybrány duchy, aby přinášely vzkazy z říše mrtvých. Okouzlení jejich šarmem, schopnostmi a nevinným vzhledem jim přineslo tisíce dolarů, slávu a uvedení do těch nejvyšších kruhů.

 


doporučujemeNIEDL, František: Království meče
Brno, Moba 2017.

Wolfram Katzinger z Olšové, někdejší johanita, jenž vlastní jen meč a svého vynikajícího koně, stojí věrně ve službách krále Jana. Beneš z Vřesova pokračuje dál ve stavbě svého hrádku, jelikož jenom pevné zdi, prozíravost a snad i močály svírající Vltavu na pomezí s Bavorskem ho mohou uchránit před opakovanými nájezdy bavorského šlechtice, který je v Čechách znám pod přezdívkou Hans Křivák.

 


doporučujemeMEJIA, Mindy: Budu vším, čím mě chceš mít
Ostrava, Domino 2017.

Psychothriller Budu vším, čím mě chceš mít zaznamenává rok života podmanivě krásné dívky, která si se svým okolím zahrávala tak dlouho, až s ní komusi došla trpělivost. Vyšetřování vraždy vynáší na světlo temná, doposud úzkostně skrývaná tajemství některých obyvatel maloměsta; najednou přestává být zřejmé, kde přesně vede hranice mezi vinou a nevinou. Najednou jako by mnohé přestalo být tím, čím se dříve zdálo být...

 

 

 Naučná literatura pro dospělé 

 

 

doporučujemeSLAVÍK, Petr: Blízká setkání
Brno, Jota 2015.

Blízká setkání nejsou jen exkluzivní obrazovou publikací plnou nádherných fotografií, za kterou jejich autor obdržel řadu mezinárodních ocenění, ale i pestrou mozaikou dobrodružných příběhů plných lásky k přírodě a jejím obyvatelům.
 Na jejích stránkách si zatančíte s vlky na zamrzlém jezeře, budete únavou usínat na chatrné plošině v korunách amazonské džungle, ležet pod čtyři sta kilovým grizzlym, hledat skřítky v temnotách filipínských pralesů nebo jen tiše naslouchat volání africké noci.


doporučujemeMCCLOSKEY, Jess: Lahodné dárky
Praha, Metafora 2012.

Kombinace bohatých chutí s jednoduchou a snadnou výrobou dělá z našich chutných dárečků opravdové delikatesy. Postup pro jejich výrobu je pečlivě rozepsán od samého začátku. Od nákupu potřebných surovin přes vlastní přípravu až po elegantní obal či aranžmá. Sami se nejspíš podivíte, jak něco, co na první pohled vypadá tak složitě, může být ve skutečnosti tak snadné. A taky nejspíš nevíte, co všechno můžete jako dekoraci a "obalovou techniku" použít. Myslíte, že si musíte kupovat drahý materiál? Ani náhodou. Uvidíte, že spoustu ho naleznete ve vlastní domácnosti.


doporučujemeKRYŠTOPA, Oleh: Ukrajina v měřítku 1:1
Praha, Dokořán 2016.

Oleh Kryštopa se ve svých reportážích snaží podívat na Ukrajinu zblízka, doslova v měřítku jedna ku jedné. Svou rodnou zemi projel křížem krážem, od západu na východ a zpět, a vyzpovídal stovky lidí. Dostal se do míst, kam se běžný turista nikdy nepodívá. Tato kniha je výsledkem těchto cest a rozhovorů. Dočtete se v ní o Kyjevu, Krymu, Oděse, ale také o Černobylu, který pomalu zarůstá lesem, o poddolovaném Donbasu, o novodobých satelitních městečkách i těch nejzapadlejších horských vesnicích. Kryštopa má výjimečný pozorovací talent, cit pro dialogy a propojuje obecné informace s velmi osobními zážitky.

 

 

 Studovna a regionální literatura 

 

 

doporučujemePROKOP, Vladimír: Ilustrátoři dobrodružství
Praha, T&M 2017.

Výpravná celobarevná velkoformátová ublikace ukazuje na sedmnácti životních příbězích malířů vývoj ilustrace dobrodružných knih od konce 19. století až prakticky do současnosti.
Představeni jsou Josef Ulrich, Věnceslav Černý, Stanislav Hudeček, Václav Čutta, Rudolf Komínek, Jan Goth, František Horník, Jiří Wowk, Alois Salač, Zdeněk Burian, Miloš Novák, Václav Junek, Bimba Konečný, Jan Černý-Klatovský, Jaromír Vraštil, Gustav Krum a Karel Toman. Kniha obsahuje přibližně devět set padesát reprodukcí ilustrací, knižních obálek, fotografií a dokumentů.


doporučujemePODHOLA, Roman: 583 portrétů zmařené Šumavy
[Česko], R.P. 2016.

Publikace, která je vlastně Místopisným slovníkem zmizelých nebo částečně zaniklých šumavských obcí, samot a osad, vzpomíná prostřednictvím textu a obrazového materiálu na 583 obcí, osad a samot, které šumavští horalové po staletí budovali a které byly v poválečném období mnohdy bezmyšlenkovitě zničeny. Kniha je rozdělena do 12 kapitol, které odpovídají  někdejším soudním okresům Šumavy. V každé kapitole najde pak čtenář výčet obcí, které byly zničeny (nebo jejich části). Pro názornost jsou přiloženy výřezy z dobových map.

 

 

 Čtení pro děti 

 

 

doporučujemePitcherová, Annabel: Moje sestra žije na krbové římse
Praha, Slovart 2017.

Stěhování mělo představovat příležitost, jak se odstřihnout od toho, co se stalo před pěti lety, a začít znovu. Jenže i v novém domově se desetiletému Jamiemu zdá, že je vše při starém - táta pije, máma dál žije s cizím pánem, sestra Jas nejí, kocoura Rogera to nezajímá a sestra Rose je pořád na krbové římse. A k tomu ho ještě posadí do lavice s jedinou muslimkou ve škole! Jak z toho ven? Sebere Jamie odvahu zdolat útrapy tak jako jeho oblíbený Spider-Man?.

 

 


doporučujemeSUESS, Anne:  Co se děje po celý rok
Euromedie Group 2017.

Leporelo. Jaro, léto, podzim a zima - autorka shrnula ve své nádherně ilustrované knize o čtyřech ročních obdobích dění v průběhu celého roku. Kdo najde jehňátko na jarní louce? Kdy dozrávají třešně? Kdo zrovna teď staví velkého sněhuláka?.

 

 

 

doporučujemeŠAŠEK, Miroslav: To je Řecko
Baobab 2017.

Řecko – jak zachytit zemi, která je bohatá na dějiny, slunce a mramor, tak jako Řecko? Miroslav Šašek na to jde po svém: s lehkým humorem i s úžasem nad vším tím, co právě tady bylo řečeno, vymyšleno nebo vytvořeno poprvé v lidské historii... A občas se mu – stejně jako všem ostatním, kdo se umějí dívat – zjevují staří bohové. A někdy se nechají i namalovat.

 

Aktualizováno Čtvrtek, 30 Listopad 2017 10:12