A+ / A- / RSS

Vyberte jazyk:
TOPlist

 
Kultura v Písku:
Říjen 2018

1918 – rok založení republiky: výstava ke stému výročí založení samostatného státu.
1. 10. - 31. 10.  2018
Městská knihovna Písek¨Regionální výročí:
Říjen 2018

 

Zdeněk Janík

básník

95. výročí narození

Celý článek...

Home Aktuality Doporučujeme Leden 2018
Leden 2018 PDF Tisk Email

doporučujeme

JACOBS, Anne: Panský dům: počátek rodinné ságy
Praha, Knižní klub 2017.

Augsburg 1913:  Mladá Marie nastupuje jako kuchyňská pomocnice v impozantní vile, sídle průmyslnické rodiny Melzerů. Zatímco si děvče ze sirotčince vydobývá své místo mezi personálem, panstvo si užívá zimní plesové sezony, v níž má být uvedena do společnosti nejmladší, krásná dcera Katharina. Jenom Paul, dědic rodiny, se drží stranou společenského mumraje – dokud nepotká Marii...

 

 Beletrie pro dospělé   

 

 

doporučujemeMACEK, Miroslav: Saturnin se vrací
Praha, XYZ 2017.

Vykouzlí vám na tváři úsměv vzpomínka na pořekadla nesnesitelné tety Kateřiny, filipiky doktora Vlacha, odvahu slečny Barbory, suchý anglický humor, a především nevypočitatelné nápady a úskoky svérázného sluhy Saturnina? Vaši oblíbení hrdinové jsou zpět! Vzpomeňte si na knihu svého srdce a opět prožijte idylické léto v domě u dědečka, jak jej mistrně podává Miroslav Macek v pokračování Jirotkova nejslavnějšího humoristického románu.

 


doporučujemeGOLDFLAM, Arnošt: Horror a další hrůzy
Brno, Větrné mlýny 2016.

Obsahuje dvacítku divadelních her, tři doprovodné studie a rozhovor s Arnoštem Goldflamem. Editorem svazku je dlouholetý Goldflamův kamarád a spolupracovník, někdejší dramaturg legendárního HaDivadla a Národního divadla v Praze Josef Kovalčuk.
Arnošt Goldflam napsal desítky her, tucet jich shrnuje svazek Písek a jiné kousky z roku 2010. Kniha Horror a další hrůzy je jeho pokračování a dalším z řady, které ve Větrných mlýnech teprve vyjdou. 

 

 

 Naučná literatura pro dospělé 

 

 

doporučujemeSHEIN, Christopher: Permakultura : jak namísto zeleninové zahrádky vytvořit provázaný ekosystém
Praha, Knižní klub 2016.

Autor vysvětluje koncept permakulturního pěstování a ukazuje, jak sestavit společenství rostlin, v nichž by se dlouhodobě dařilo zelenině, stromům i bylinkám. Ukazuje, jak zahradu založit, jaké jsou nejvhodnější tvary záhonů a jak rozmístit rostliny podle užitkovosti i velikosti tak, aby vznikl funkční ekosystém, který vyžaduje minimální údržbu. Popisuje také, jak přitáhnout užitečný hmyz, který bude sloužit jako přirozená obrana proti škůdcům, které druhy kumulují nejvíce živit potřebných jako hnojivo a mnoho dalšího.


doporučujemeLANGHAMMEROVÁ, Jiřina: České tradice v proměnách času: kroje - zvyky - umění
Praha, NLN 2017.

Kniha přibližuje významné hodnoty českého lidového umění a tradic z pohledu běhu času. Sleduje dvě základní linie, průběh lidského života a kalendářního roku. Zároveň odkrývá rozdílnost dvou linií studia lidové kultury, okruh materiálních a duchovních statků. Pro materiální odkazy je to lidový oděv v jeho přímých vazbách na lidský život od narození do smrti, s jeho generačními rozdíly. Pro odkazy duchovní to je okruh lidových zvyků s vazbou na přírodní cyklus jednoho roku, se zastavením u hlavních výročních obyčejů. Spojovacím článkem témat je okruh lidového umění. Dílo doprovází rozsáhlý soubor unikátních fotografií, poznatků a názorů nositelů tradice.


doporučujemeBAUER, Jan: Ďábel Valdštejn:  pozoruhodný osud vévody frýdlantského
Řitka, Čas 2017.

Jen málokteré postavě našich dějin se dostalo takové pozornosti historiků, spisovatelů a umělců jako frýdlantskému vévodovi a generalissimovi císařských vojsk Albrechtovi z Valdštejna. Jeho vskutku mimořádný a dramatický osud, který jako by předem narýsoval horoskop významného astronoma, matematika a tehdy také astrologa Johanna Keplera, nás dodnes nepřestává vzrušovat. Zdá se, že je naplněn podivuhodným tajemstvím. Máloco tak fascinuje jako Valdštejnův závratný vzestup až do nejvyšších pater světské moci a slávy, po němž následuje strmý pád s cejchem zrádce a vyvrhele.

 

 

 Studovna a regionální literatura 

 

 

doporučujemeMĚCHUROVÁ, Zlata: Příběhy starých píseckých domů a osudy jejich obyvatel. II.
Písek, J & M 2017.

Ve své nové knize, která navazuje na její předchozí publikaci, přivádí autorka čtenáře do asi třiceti domů v Písku (např. U Hlavínů, cukrárna U Wolfů , dům, kde bydlel Arrnošt Schwarzenberg aj.) a okolí (např. do Rakovic, Strážovic, Čimelic a dalších míst), zaměřuje se na architekturu a osudy obyvatel, ale připomíná i pověsti a historické události, které se ke stavbám váží. V každém domě objevila nějaký zajímavý příběh. Text doplňuje 170 dobových i současných fotografií.

 


doporučujemeDUBCOVÁ, Naďa: Hana Podolská ve víru dějin
Třebíč, Akcent, Drahomír Rybníček 2017.

Hana Podolská byla módní ikonou období první republiky i během války, až do roku 1948. Šaty z jejího salonu oblékaly významné osobnosti této doby, například první dáma Hana Benešová, herečky Adina Mandlová, Lída Baarová a další. Její modely vynikaly svou nesrovnatelnou originalitou, kreativností i kvalitou. Životní příběh Hany Podolské a její rodiny, který autorka v knížce zpracovala, nepojednává pouze o módě, ale vypráví příběh člověka, silné ženy, která dokázala vzdorovat všem nepřízním osudu.

 


doporučujemeFUČÍKOVÁ, Eliška: Praha renesanční
Praha, Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum 2017.

Tato publikace zavede čtenáře do Prahy v době, kdy zde vládli Jagellonci a první Habsburkové. Od poslední třetiny 15. století a v průběhu století šestnáctého začala jednotlivá pražská města měnit svůj středověký ráz v renesanční, výraznou proměnou prošel rovněž areál Pražského hradu, který okrášlila míčovna a letohrádek pro královnu Annu v královské zahradě. Po historické vstupní části nás autorka  zasvěcenými komentáři provede renesančně se rozvíjející metropolí.. Vedle dokumentačních historických obrázků a fotografií exteriérů text provázejí mapky s lokalizačním rejstříkem a přehled osobností.

 

 

 Čtení pro děti 

 

 

doporučujemeNESBO, Jo: Zachrání doktor Proktor Vánoce?
Zlín, Kniha Zlín 2017.

Víte, co potřebujete ke zničení Vánoc? Stačí k tomu jeden chamtivý obchodník, který k nim skoupí veškerá práva. A teď je nikdo nesmí slavit. Tedy pokud nejdřív neutratí slušnou sumičku v jeho obchodech. Líza, Bulík a doktor Proktor to tak nenechají...

 

 


doporučujemeŠOTOLOVÁ, Alena: Snídal drak bramborák: pohádkové básničky pro kluky a holčičky
Praha, Mladá fronta 2017.

Nejznámější a nejoblíbenější pohádky vypráví autorka ve verších, které svým laděním připomenou klasika české poezie pro děti – Františka Hrubína. V hravých a snadno zapamatovatelných rýmech se děti seznámí například s Karkulkou a zlým vlkem, Otesánkem, skromnou Popelkou, líným Honzou, ale také drakem, kterému zachutnaly nejrůznější dobroty natolik, že pak místo princezen jedl raději škubánky, koláče a bramboráky. Nechybí ani ježibaba z perníkové chaloupky, neposlušný Smolíček či babka s dědkem a velikou řepou. Veršované pohádky jsou vhodné k předčítání i pro první samostatné čtení.


doporučujemeBLEACH, Fiona: Každý jsme jiný: kniha pro všechny kluky a holky, kteří mají sourozence s autismem
Praha, APLA 2011.

Kniha je určena sourozencům (ale i spolužákům či dětem ze sousedství) lidí s PAS. Srozumitelnou formou popisuje základní projevy autismu a je plná doporučení, která mohou přispět k obecně spokojenějšímu rodinnému životu. Autorka publikace Fiona Bleach řadu let pracuje jako arteterapeutka v Sibyl Elgar School v západním Londýně, jejímž zřizovatelem je Národní společnost pro autismus. Dobře rozumí životu a způsobu práce s lidmi s poruchou autistického spektra. Její ilustrace činí knihu laskavou a srozumitelnou.

Aktualizováno Středa, 13 Prosinec 2017 16:49