A+ / A- / RSS

Vyberte jazyk:
TOPlist

 
Kultura v Písku:
Říjen 2018

1918 – rok založení republiky: výstava ke stému výročí založení samostatného státu.
1. 10. - 31. 10.  2018
Městská knihovna Písek¨Regionální výročí:
Říjen 2018

 

Zdeněk Janík

básník

95. výročí narození

Celý článek...

Home Aktuality Doporučujeme Květen 2018
Květen 2018 PDF Tisk Email

doporučujeme

VODOLAZKIN, Jevgenij Germanovič: Letec
Praha, Dobrovský 2018.

Hrdinou románu Letec je člověk, o němž se dá říci, že je tabula rasa: jednoho dne se probudí na nemocničním lůžku a jediné, co ví, je fakt, že nic neví – ani jméno ani kým je nebo kde byl. Doufá, že historii svého života obnoví tím, že si začne nahrávat kusé vzpomínky, které se mu začínají zobrazovat: St. Petersburg na počátku dvacátého století, dětství na předměstí v Siverskom a Aluště, vysoká škola, první lásky, revoluce z roku 1917, láska k letectví, Solovki... Ale jaktože si vybavuje přesné detaily každodenního života, fráze, vůně a zvuky tak dávné doby, když se píše rok 1999?

 

 Beletrie pro dospělé čtenáře 

 

 

doporučujemeVARGAS, Fred: Když vyleze pavouk
Praha, Argo 2018

Komisař Adamsbeg opět řeší zvláštní záhadu. Série úmrtí na první pohled nebudí podezření, ale Adamsberg něco nejasně tuší a řídí se svým instinktem. Musí však čelit nedůvěřivosti svých kolegů. Vyšetřování ho zavede do poválečného sirotčince na jihu Francie ke středověkým poustevnicím, holubům a starodávným holubníkům - a vše je prazvláštně propojeno smrtícími pavouky.

 

 

doporučujemeWALTARI, Mika: Vlak osamělého muže
Havlíčkův Brod, Hejkal 2018.

V knize Vlak osamělého muže z roku 1929 mladý Mika Waltari popisuje své první velké putování Evropou. Je to poutavý popis Evropy, která byla deset let po konci první světové války ještě plná nadějí a iluzí, a také  dojímavý deník mladého muže, jeho citového a tvůrčího hledání.

 

 

 Naučná literatura pro dospělé 

 

 

doporučujemeWOHLLEBEN, Peter: Tajná síť přírody
Brno, Kazda 2018.

Peter Wohlleben umí jedinečným způsobem rozluštit napínavé hádanky přírody. V jakém vzájemném vztahu jsou jednotlivé druhy, zvířata a rostliny, ale také člověk a příroda? Wohlleben vypráví o této úžasné souhře a předvádí nám složitost a zranitelnost našeho životního prostředí: vše je jemně vyváženo a vzájemně sladěno jako hodinový stroj – a každá sebemenší změna či vychýlení mohou mít nečekané a dalekosáhlé následky.

 


doporučujemeNEHLS, Michael: Alzheimer se dá léčit : návrat do zdravého života
Praha, Euromedia 2017.

Vše o léčbě Alzheimerovy nemoci! S konkrétními radami pro prevenci a léčbu. Alzheimer je hluboce šokující diagnóza. Nemoc je pokládána za nevyléčitelnou, neboť se má za to, že neznáme její příčiny. Dr. med. Michael Nehls je přesvědčen, že chorobu má na svědomí náš způsob života, který ignoruje přirozené potřeby těla. Změnit životní návyky je ale v silách každého z nás. S komplexním programem doktora Nehlse zahrnujícím jak fyzické, tak psychosociální aspekty se dokážeme Alzheimerově nemoci nejen ubránit, ale v raném stadiu ji i porazit.

 


doporučujemeSPURNÝ, Jaroslav: Nepohodlný agent:  rozhovor s Karlem Randákem o mafiánech, špionech a politicích
Paseka, Praha 2018.

Rozhovor dvou mužů, kteří stáli v posledních dvaceti pěti letech někdy proti sobě, jindy na stejné straně mnoha událostí. Odhaluje praktiky a operace tuzemských tajných služeb, nebezpečí, které hrozí od našich politiků, státních úředníků i byznysmenů, a jejich možné, často nevědomé spolupráce s přátelskými i nepřátelskými tajnými službami.
Kniha odhaluje pozadí některých minulých i současných korupčních a defraudačních kauz a roli Karla Randáka v nich. 

 

 

 Studovna a regionální literatura 

 

 

doporučujemeŠVANKMAJER, Jan: Jan Švankmajer
Brno, CPress 2018.

Výpravná publikace mapuje tvůrčí principy celosvětově uznávaného umělce Jana Švankmajera. Autor knihy Bruno Solařík, který se spolu s režisérem účastní aktivit skupiny surrealistů, představuje prostřednictvím Švankmajerových názorů a výtvorů celistvé svědectví o výjimečném díle této legendy české kinematografie. Součástí jsou i dosud nepublikované reprodukce Švankmajerových objektů-fetišů a exkluzivní snímky z jeho nejnovějšího filmu Hmyz.

 

doporučujemeČELEDOVÁ, Libuše - ČEVELA, Rostislav: Člověk ve zdraví i v nemoci : podpora zdraví a prevence nemocí ve stáří
Praha, Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum 2017.

Publikace je společným dílem téměř čtyř desítek autorů – zkušených lékařů. Přináší základní poznatky o prevenci a podpoře zdraví ve stáří, o zdravém způsobu života a psychologii stáří i důležité informace z oblasti sociálního zabezpečení. Seznamuje čtenáře se základy fungování lidského těla, nejčastějšími onemocněními staršího věku s důrazem na prevenci a se sociálními a demografickými tématy. Zohledňuje současné vědecké poznatky a klade důraz na prevenci a podporu zdraví ve stáří. Může být spolehlivým průvodcem pro všechny, kteří přistupují ke svému stárnutí aktivně a konstruktivně.


 
doporučujemeRAKUŠANOVÁ, Marie:  Josef Váchal - magie hledání
Praha, Paseka 2014.

Publikace je věnována vztahu Josefa Váchala k magii a okultismu. Na příkladu tohoto všestranného umělce poukazuje na esoterické podněty, které přesahují uplatňování vnějších magických atributů a rekvizit v moderním umění obecně.  Okultismus a magie Váchala výrazně ovlivnily v raném období jeho tvorby, kdy uplatňoval v obrazech, grafikách a kresbách efektní a srozumitelnou okultní estetiku korespondující se symbolismem a dekadencí. Tato publikace se však pokouší ukázat také subtilnější projevy Váchalova zájmu o esoterismus.

 

 

 Čtení pro děti 

 

 

doporučujemeBUCHALOVÁ, Bára: Praha ha ha!
Praha, Albatros 2018.

Velkoformátové knížkové leporelo s dvoustránkovými barevnými ilustracemi z prostředí Prahy je unikátní knihou na českém trhu. Hledací knížka seznámí vaše děti s nejznámějšími budovami a lidmi, děti pobaví komické situace i řada detailů.V této bohatě ilustrované knize ocení krásy hlavního města i ti nejmenší!

 


doporučujemeTOOD – STANTON: Artur a zlaté lano. Báječná pokladnice profesora Brownstouna
Praha, Paseka 2018.

Představte si sbírku tak velkou a pestrou, že obsáhne ty největší a nejúžasnější poklady na světě. Najdete v ní mumifikované ostatky pradávných panovníků i blyštivé meče, jimiž se oháněli věhlasní válečníci. Jak mohl jediný člověk přijít k tak vzácným kouskům? A kdo je profesor Brownstone? Poslyšte, jak byly získány první přírůstky do této skvostné kolekce, vydejme se společně na vikinská území, do končin oplývajících kouzelnými předměty, kde vládnou mocní bohové a zdánlivě nepřemožitelní tvoři.


doporučujemeFIŠAROVÁ, Michaela: Kamínek
Praha, Albatros 2017.

Co všechno může zažít jeden obyčejný kamínek? To byste se divili, jak dlouhou cestu takový kamínek urazí a kolik lidí přitom potká. Nová knížka Michaely Fišarové dětem nápaditě a s humorem ukazuje, že některé věci se pohybují světem a my si toho často ani nevšimneme. A taky vypráví o tom, kolika věcí se v životě bezděčně dotkneme.

Aktualizováno Pondělí, 23 Duben 2018 15:26