A+ / A- / RSS

Vyberte jazyk:
TOPlist

 
Kultura v Písku:
Říjen 2018

1918 – rok založení republiky: výstava ke stému výročí založení samostatného státu.
1. 10. - 31. 10.  2018
Městská knihovna Písek¨Regionální výročí:
Říjen 2018

 

Zdeněk Janík

básník

95. výročí narození

Celý článek...

Home Aktuality Doporučujeme Srpen 2018
Srpen 2018 PDF Tisk Email

doporucujeme

DOUGLAS, Donna: Sestřičky v nesnázích
Praha, Ikar 2018.

Druhá kniha série Nemocnice Nightingale. Se studentkami ošetřovatelství v prestižní londýnské nemocnici Nightingale se život nemazlí. Jejich učitelky a vrchní sestry mají vysoké požadavky a žádné slitování s mladými děvčaty. A to se musí naše přítelkyně potýkat i s osobními problémy.

 

 Beletrie pro dospělé čtenáře 

 

 

doporučujemeROBB, J. D.: Schůzka s ďáblem
Frýdek-Místek, Alpress, s.r.o. 2018.

Detektivce Evě Dallasové před autem náhle zavrávorá nahá postava, celá pokrytá krví. Eva dupne na brzdy a podaří se jí zraněnou ženu zachránit. Pro jejího manžela, další oběť přepadení, je už bohužel pozdě. Otřesená Daphne jako jediný živý svědek hrůzné události nedokáže pachatele popsat, nedokáže pachatele popsat jinak než jako ďábla. Kdo vypadá jako ďábel a kdy se znovu objeví na scéně?

 


doporučujemeJIRÁSEK, Zdeněk: Život není takový, jak si přejeme
Praha, Naše vojsko 2018.

Leopold Novák je detektiv ze staré školy. Jeho kariéra je nejen odrazem doby, v níž se odehrává, ale také zrcadlem jeho duše. Na začátku své kariéry se stal členem ochranky T.G. Masaryka a uplatnil se jako člen slavné mordparty z Bartolomějské ulice.

 

 

doporučujemeEKMAN, Kerstin: Pes
Praha, Moba 2018.

Půvabný příběh o malém štěněti, které se ocitne bez matky v tichu zimního lesa kdesi v severním Švédsku. Protože nevěří lidem ani zvířatům, musí o přežití bojovat samo. Autorka knihu nepojala jako dobrodružný příběh, spíše se jedná o náladový obraz s důrazem na atmosféru a se snahou o vhled do psychiky zvířete.

 

 

 Naučná literatura pro dospělé 

 

 

 

doporučujemeŠEBESTA, Ondřej: Pouť do Santiaga de Compostela
Praha, Epocha 2016.

Coelhova knížka Poutník (1987) a americký film The Way (2010) s Martinem Sheenem v hlavní roli nesmírně zpopularizovaly Pouť do Santiaga de Compostela. Ročně dorazí do cíle u katedrály Sv. Jakuba na čtvrt milionu poutníků z celého světa. Tato knížka jednak zachycuje zážitky tří českých poutníků, ale je zároveň ve své druhé části doslova „návodem k použití“. Čtenář se dozví, co by měl mít s sebou, jak se na cestu připravit, jak se cestou spí, kde a co se obvykle jí, podle čeho se na pouti orientovat a spoustu dalších užitečných a praktických rad.
Jedná se o neocenitelnou pomůcku pro lidi, kteří se na pouť chystají, ale rovněž o zajímavou mozaiku zážitků, jež deníkovou formou přibližuje, jaké to je, když člověk vystoupí z „kolejí“ všedního života.


doporučujemeKUDRLIČKA, Vilém: Šumava: co zmizelo z Královského hvozdu
Praha, Baset 2018.

Putování Královským hvozdem cestou necestou končím u stodůleckého obecního mlýna. Stojím u jeho již zhroucené zdi, která byla po řadu let jediným zachovalým pozůstatkem z celé obce Stodůlky a připomínala existenci této starobylé svobodné kovářské rychty. Rozvalené kameny jakoby vypadly z mozaiky historie, jejíž znovusložení není jednoduché a snadné. Nořím ruku do chladné vody Křemelné a nechám ji protékat mezi prsty. Její nepřetržitý šumivý tok spolu s nehybnými kameny se pro mne stávají symbolem proměnlivosti života a čtyřistaleté historie této části Šumavy, včetně minulých padesáti let.


doporučujemeJUNEK, Václav: Rekviem za tři české krále : poslední dny a hodiny Václava IV., Rudolfa II. a Ferdinanda V.
Velké Přílepy, Olympia 2017.

Historický triptych Václava Junka Rekviem za tři krále pojednává ve třech samostatných kapitolách o třech pozoruhodných a přesto tragických králích na českém trůnu. Jednotlivé kapitoly jsou věnovány Václavu IV., poslednímu českému králi s přemyslovskou krví, Rudolfu II. Habsburskému, velkodušnému sběrateli umění, který neuměl vládnout, a také Ferdinandovi V., poslednímu Habsburkovi, který si nasadil na hlavu korunu českých králů.
Kniha je rozdělena do tří částí a doplněná o bohatý doprovod ve tří barevných přílohách.

 

 

 Studovna a regionální literatura 

 

 

doporučujemeKLICH, Ivan: Vyhlídky nad přítoky Vltavy
Praha, Grada Publishing 2017.

Kniha vás provede po 64 vyhlídkových místech nad přítoky Vltavy – tedy nad Lužnicí, Sázavou, Otavou a Berounkou. Kniha obsahuje bohatý fotografický materiál, u každé z vyhlídek najdete popis přístupu k vyhlídce, výřez z turistické mapy, GPS souřadnice místa a spoustu zajímavostí o každé z lokalit. Kniha je volným pokračováním publikace Vltavské vyhlídky.

 


doporučujemePROKŠ, Petr: Konec říše Romanovců : mezinárodní souvislosti svržení carského režimu a revoluce v Rusku (1880-1917)
Praha,  Academia 2018.

Rusko vstoupilo do první světové války s otřeseným mezinárodním postavením, nedostatečně technicky vybavenou armádou, s velkými problémy v ekonomice, s vyhrocujícími se sociálními problémy, s přebujelou korupcí ve všech státních a společenských strukturách, které vykazovaly značnou zaostalost za vyspělým Západem. V průběhu války se rychle vyhrotily všechny vleklé problémy vnitřního vývoje a mezinárodního postavení carského Ruska, které nezadržitelně směřovaly k vypuknutí revoluce, svržení carského režimu a bolševickému převratu, jež zásadně ovlivnily další vývoj Ruska a celého světa.


doporučujemeHAJŠMAN, Jan: Plzeňsko-český slovník : pročpa tudlecto řikáme?
Plzeň, Starý most 2017.

Plzeňsko-český slovník obsahuje stovky výrazů, které se používají v Plzni a blízkém okolí. Cílem této knihy je ukázat krásu a  květnatost současné plzeňské mluvy, ale i připomenout pozapomenutá slova, která se běžně používala ve 2. polovině 20. století. Vysvětluje, odkud slova pocházejí, a uvádí příklady jejich používání. Kniha je doplněna také místopisným slovníkem, který se zabývá názvy plzeňských lokalit a okolnostmi jejich pojmenování.

 

 

 Čtení pro děti 

 

 

doporučujemeČECH, Ladislav: Angličtina pro lamy
Praha, Universum 2015.

Angličtinář s mnohaletou praxí napsal knížku o anglickém jazyce, která je vtipná, a přitom poučná. Oslovit může nejen věčné začátečníky, ale i studenty, kteří mají potíže s tradičními učebnicemi nebo si prostě chtějí něco ujasnit. V krátkých kapitolkách je formou vyprávění a příběhů s mnoha příklady podán ucelený přehled gramatických jevů s důrazem na obvyklé chyby českých studentů. Pro čtenáře od 12 let.

 


doporučujemePELÁNEK, Radek: Šifry pro děti
Praha, Edika 2017.

Více než 100 rozmanitých šifer čeká na odvážlivce, který se pokusí prolomit jejich tajný kód! S trochou trpělivosti by se to však mělo podařit nakonec každému. Šifry jsou uspořádány a označeny podle obtížnosti a k luštění nejsou potřeba žádné zvláštní znalosti a pomůcky. Vše potřebné naleznete přímo v knize.

 


doporučujemeSCHWIEGER, Frank: Já, Zeus a banda z Olympu
Praha, Edika 2018.

Proč běhá velký hrdina Achilles v holčičích šatech? Co má společného královna krásy Afrodita s trojskou válkou? A proč se říká Ariadně „ubrečená holka z Naxu“? Konečně se to dozvíš z první ruky. Obyvatelé Olympu a bájní hrdinové mají v této knize příležitost osobně vypovědět, jak se podle jejich mínění všechny události seběhly. A pěkně po pořádku, od A jako Achilles až po Z jako Zeus! Nejznámější pověsti řecké mytologie, které bez příkras vyprávějí samotní bohové a hrdinové.

Aktualizováno Pátek, 20 Červenec 2018 09:44