A+ / A- / RSS

Vyberte jazyk:
TOPlist

 
Kultura v Písku:
Září 2018

1918 – rok založení republiky: výstava ke stému výročí založení samostatného státu.

5. 9. - 31. 10.  2018
Městská knihovna Písek

měsíční přehled


Regionální výročí:
Září 2018

Václav Rožánek
 
malíř

105. výročí narození

Celý článek...

Home Aktuality Doporučujeme Září 2018
Září 2018 PDF Tisk Email

doporučujeme

COLE, Daniel: Loutkář
Praha, Knižní klub 2018.

Od případu Hadrového panáka uplynulo osmnáct měsíců. Hrůza z něj se stále vznáší nad Londýnem, detektiv Wolf zmizel. A jeho kolegyně seržantka Emily Baxterová čelí další sérii nezvyklých vražd - jejich oběšené oběti mají na hrudi vyřezáno slovo "NÁVNADA". Stejně označená těla se začnou objevovat také v New Yorku a do vyšetřování se tak vloží i speciální agenti FBI Damien Rouche a Elliot Curtisová. S přibývajícími mrtvolami stoupá tlak médií. Stopy vedou k dvojici psychiatrů, k nimž zavraždění docházeli, ale ti jsou nalezeni rovněž mrtví - a na hrudi mají vyřezáno slovo "LOUTKA". Kdo však tahá za nitky?.

 

 Beletrie pro dospělé čtenáře 

 

 


doporučujemeLINK, Charlotte: Rozhodnutí
Praha, Ikar 2018.

„Myslím, že jsem zabila jednoho muže!“ Když Simon, úspěšný překladatel na dovolené, zaslechne tento výrok mladé Francouzky, kterou potká na pláži, zareaguje dosti zmateně. Vyhladovělá a zanedbaná Nathalie mu vypráví o zlověstných pronásledovatelích, kvůli nimž uprchla z Paříže, a o tom, že v sebeobraně zabila nějakého muže. Simon neznámé dívce nabídne pomoc. Brzy však zjistí, že se tím ocitl v situaci podobné tíživému snu.

 


doporučujemeBLAKE, Rosie: Život zn. Hygge
Brno, Jota 2018.

Městečko Yulethorpe zažívá nevlídné období. Obchodu se nedaří a vypadá to, že i poslední otevřený obchod, hračkářství, brzy skončí. Jenomže pak se v městečku objeví mladá Dánka Klára Kristensenová.
Klára chce zůstat jen pár dní, ale seznámí se s Luisou, excentrickou majitelkou hračkářství, která se impulzivně rozhodla, že odjede na delší dovolenou. Klára se u Luisy ubytuje a domluví se s ní, že se pokusí postavit na nohy krachující obchod. Netrvá dlouho a díky jejím nápadům podle hygge, tedy skandinávského konceptu spokojeného života, a přátelské povaze se krámek stává středobodem celého města...

 

 Naučná literatura pro dospělé 

 

 

doporučujemeWESTWOOD, Vivienne: Vivienne Westwoodová
Praha, Metafora 2015.

Živoucí legenda, královna módy a punku. První autorizovaný životopis módní ikony – všechno naplno, bez příkras, bez cenzury. Až na dřeň.
„Tohle je můj příběh, jak ho ještě nikdo nikdy nevyprávěl!"
Holka z chudé dělnické rodiny narozená do šedi severoanglického maloměsta. Zdá se, že nic jiného než nudná práce řadové učitelky ji nečeká. A přesto v téhle drobné blondýnce tikala časovaná bomba, která s parádním rachotem vybuchla.

 


doporučujemeEllis, Jason: Zbavte se nespavosti: týdenní léčebný kurz
Praha, Dobrovský 2018.

Kniha shrnuje autorův desetiletý průkopnický výzkum poruch spánku a poznatky z klinické praxe. Autor nabízí rychlé a efektivní metody pro: - Odhalení příčiny spánkové poruchy - Rychlou týdenní intenzivní terapii - Řešení problémů se spánkovou apnoe, chrápáním, neklidností během spánku A mnohem více. Chcete-li maximalizovat úspěšnost léčby a prevenci opakování problémů, pak využijte nejúčinnější metody kognitivní behaviorální terapie při nespavosti, mezilidskou terapii a všímavost.

 


doporučujemeBÜHRING, Ursel: Recepty z bylinek : nejlepší recepty ze Školy léčivých bylin
Praha, Mladá fronta 2017.

Tato kniha je bohatým zdrojem léty prověřených receptur od Ursel Bühringové a mnoha dalších učitelů z proslulé Freiburské školy léčivých bylin.
Najdete v ní bylinkovou pomoc proti nejčastějším zdravotním potížím, které se týkají každého z nás. Dozvíte se v ní například, jak se vypořádat s poruchami trávení či bolestmi břicha, jak posílit imunitní systém, jak vyléčit nachlazení, kašel či akutní sennou rýmu, jak pečovat o srdce a rozproudit krevní oběh, jak ošetřit drobná poranění či bojovat se stresem a bolestmi hlavy. Doplněná je navíc osobními doporučeními a tipy autorek a autorů. Celkově obsahuje více než 115 vyzkoušených receptů doplněných barevnými fotografiemi a je určena pro všechny věkové kategorie.

 

 Studovna a regionální literatura 

 

 

doporučujemeSCHEUFLER, Pavel: Praha za císaře pána : staré fotografie vyprávějí
Praha, Slovart 2018.

Praha na sklonku monarchie ještě dýchá majestátem starých časů, ale už se proměňuje v novodobou metropoli. Ještě nedávno se tu procházel císař pán se svou gardou, brzy však dojde k vyhlášení republiky a mariánský sloup na Staroměstském náměstí se rozbije o dlažbu. Tyto a další přelomové okamžiky, ale i všední dny obyčejných Pražanů zachycují fotografie, které přináší tato kniha. Více než 120 snímků vybral, upravil a doplnil texty  vlastník rodinné sbírky starých fotografií Pavel Scheufler. Předmluvu napsal Karel Schwarzenberg.


doporučujemeJindřich Halabala a Spojené uměleckoprůmyslové závody v Brně
Praha, Grada Publishing, a.s. 2018.

Druhé, rozšířené vydání publikace vychází po patnácti letech od vydání prvního, připraveného ke 100. výročí narození brněnského architekta, designéra a teoretika Jindřicha Halabaly, od roku 1930 hlavního architekta Spojených uměleckoprůmyslových závodů. V této době patřil tento podnik k největším a nejprogresivnějším nábytkovým továrnám v tehdejším Československu a výrobky nesoucí značku UP byly synonymem kvality a dobrého vkusu. Bohatě ilustrovaná publikace, oceněná v roce 2004 v soutěži Gloria musealis, přináší první souhrnné zhodnocení Halabalova díla a činnosti Spojených UP závodů v Brně v období třicátých let 20. století.


doporučujemeKLOSTERMANN, Karel: Vzpomínky na Šumavu IV. Zapomenuté zápisky
Strakonice, Ondřej Fibich 2018.

Kniha představuje poslední díl edice neznámých Klostermannových prací, opět z překladů Maxe Regala, a přináší fejetony, které spisovatel nezařadil do prvotiny Böhmerwald Skizzen z roku 1890, dvě časopisecké povídky a první spisovatelův český text z roku 1887 o kraji jeho srdce – hořejší Vydře.

 

 

 

 Čtení pro děti 

 

 

doporučujemeNEDBALOVÁ, Marie: Misálek nejen pro děti
Praha, Triton 2018.

Kniha nejen o tom, co se děje v kostele při mši svaté, se skládá se ze dvou knížek. První z nich je ilustrovaný průvodce mší svatou a druhá obsahuje otázky a odpovědi. Proč chodit do kostela? Proč zrovna v neděli? Co se stane, když přijdu do kostela pozdě? K čemu jsou liturgické barvy? Proč při evangeliu stojíme? Kdo vybírá čtení pro bohoslužbu slova? Co vyjadřuje znamení kříže? Z čeho se vyrábějí hostie? Proč má kněz při modlitbě Otčenáš zvednuté ruce? ? Co znamená slovo amen…?

 
doporučujemeMARTIN, Steven: Svět v číslech. Více než 2000 čísel a faktů
Praha, Bambook 2018.

Jste připraveni na záplavu čísel a šokující skutečnosti a údaje? Tato kniha vás vezme na dobrodružnou výpravu do historie, do celého světa, do říše zvířat, do vesmíru a ještě mnohem dát. Každá stránka je plná fascinujících údajů. Můžete své kamarády ohromit nově nabytými znalostmi. Ať už si budete nahodile vybírat ty nejlákavější informace, nebo budete číst každou stránku od začátku do konce, určitě najdete ohromné množství zajímavostí, o kterých jste nevěděli.

 

doporučujemeMUSILOVÁ, Anna: Černooká
Praha, Euromedia 2018.

Viktorie je osmnáctiletá studentka, která žije zdánlivě normální život. Chodí na střední školu, řeší rozpory s kamarádkou a právě prožívá první lásku. Skutečnost je však jiná, než se na první pohled zdá. Před lety zemřela Viktorii matka a ona se s tím dosud nevyrovnala. Jednoho dne spatří v zrcadle záhadnou dívku – přízrak s černýma očima, který jí začne podsouvat zvrácené myšlenky. Kdo je tahle nevypočitatelná Černooká? A dokáže ji Viktorie porazit?.

Aktualizováno Středa, 15 Srpen 2018 15:03