A+ / A- / RSS

Vyberte jazyk:
TOPlist

 
Kultura v Písku:
Říjen 2018

1918 – rok založení republiky: výstava ke stému výročí založení samostatného státu.
1. 10. - 31. 10.  2018
Městská knihovna Písek¨Regionální výročí:
Prosinec 2018

Karel Kuffner

psychiatr

Celý článek...

Home Aktivity Pro děti Setkání se spisovatelkou
Setkání se spisovatelkou PDF Tisk Email

martina drijverova

Znáte se osobně s některým z našich spisovatelů? Měli jste už možnost si srovnat své představy s tím,  jak takový úspěšný spisovatel vypadá? Žáci osmých tříd ZŠ E. Beneše v Písku na tuto otázku mohou odpovědět: „Ano“.

Ve čtvrtek 4. 2. se zúčastnili besedy se spisovatelkou knih pro děti a známou scenáristkou Martinou Drijverovou. Zajímavé setkání pro ně připravily paní knihovnice z Městské knihovny v Písku ve Sladovně Písek.
A jaké bylo téma povídání? Jistě poučné nejen pro budoucí spisovatele: „Jak se dělá kniha a scénář.“ Děti šly na besedu vybaveny základními informacemi o tom, jak je těžké a náročné vydat knihu, po které by sáhl nejeden čtenář. Co všechno se odehrává v takovém nakladatelství, než se na pultech objeví nový titul. Při hodinách literárního semináře žáci našli odpověď na své zvídavé otázky, svou představu si doplnili zajímavým pořadem na DVD nakladatelství FRAGMENT. A tak nezbývalo nic menšího, než se vydat porovnat teorii se skutečnými zkušenostmi současné spisovatelky.
Nejdříve se děti dozvěděly pár dobrých rad, co je třeba všechno udělat, aby se člověk mohl stát spisovatelem. Jistě nikoho nepřekvapilo, že práce je to velice náročná, která v sobě skrývá nejednu překážku, kterou je třeba překonat. S napětím všichni poslouchali, kolik knih paní Drijverová napsala, jaká témata ve svých dílech zpracovala, kdo její knihy ilustroval a jak je vůbec se svými knihami, které byly vydány, spokojena. Museli uznat, že číslo 65 je úctyhodné a že k nim hovoří člověk, který jim má opravdu co říci.. A protože některé knihy spisovatelka s sebou přivezla na ukázku, pátrali v paměti, jestli některá z nich už také neuvízla někdy v jejich rukách. Je jistě potěšitelné, že pro některé žáky tituly nebyly zcela neznámé.

martina drijverova 
V druhé části besedy přišla také chvíle pro budoucí spisovatele z řad žáků. Protože paní spisovatelka projevila zájem přečíst si některé práce dětí, věnovala se nyní hodnocení dětských výtvorů. Někteří žáci měli tedy možnost poslechnout si, co v jejich „povídkách“ bylo správné a hezké, za co je možné je pochválit, kde je ale třeba odstranit drobné nedostatky. Pro všechny pak bylo velmi lichotivé hodnocení, když paní Drijverová konstatovala, že ani jedna práce nebyla špatná, ale naopak, že všechny ji něčím zaujaly. V závěru pak vybrala tři práce, které se jí líbily nejvíce, a jejich autoři dostali za odměnu cennou trofej – knihu s vlastnoručním věnováním spisovatelky. A jeden žák si odnesl cenu věnovanou pracovnicemi knihovny – poukázku na nákup knih podle vlastního výběru.
Přesto musíme ale konstatovat, že tato beseda měla jednu velkou chybu. Trvala bohužel jenom dvě hodiny. V tak příjemném prostředí a při zajímavém povídání by děti jistě vydržely poslouchat daleko déle.

Anežka Bartošíková a Karolína Novotná, 8.A, ZŠ E. Beneše Písek

Aktualizováno Středa, 10 Únor 2010 13:23