A+ / A- / RSS

Vyberte jazyk:
TOPlist

 
Kultura v Písku:
Říjen 2018

1918 – rok založení republiky: výstava ke stému výročí založení samostatného státu.
1. 10. - 31. 10.  2018
Městská knihovna Písek¨Regionální výročí:
Prosinec 2018

Karel Kuffner

psychiatr

Celý článek...

Home Category Table Virtuální univerzita třetího věku v Městské knihovně Písek
Virtuální univerzita třetího věku v Městské knihovně Písek PDF Tisk Email
Napsal uživatel Věra Vodvářková   
Pondělí, 05 Srpen 2013 08:10

logoVirtuální univerzitu třetího věku bude od října možné studovat i v písecké knihovně. Vzdělávání seniorů (tzv. Univerzita třetího věku) je aktivita s již více než dvacetiletou tradicí. Její novější, ale také už osvědčenou formu představuje tzv. Virtuální univerzita, která je založena na využití nových komunikačních technologií a internetu.

Zahrnuje účast na přednáškách (natočených vysokoškolskými lektory, zprostředkovaných pomocí internetu a přenášených na plátno), diskuzi a vypracování společných testů po přednášce, samostatnou práci a další aktivity. Mezi konzultační střediska České zemědělské univerzity, která umožňují studium touto formou, patří nyní i Městská knihovna Písek. Letos v říjnu otevírá první semestr Virtuální univerzity třetího věku (VU3V). Tento způsob výuky je chápán jako forma  distančního seniorského vzdělávání. Studium vzdělávací skupiny organizuje vyškolený lektor.  Přednost virtuálních kurzů oproti klasickým přednáškám spočívá mimo jiné v možnosti opakování přednášky pomocí internetu, ale je možné využívat i sylabů. Základní znalost práce s počítačem je výhodou, ne však nutností. Ti, kteří nemají doma počítač, mohou po domluvě s lektorem využívat připojení k internetu v knihovně. Účastníkem studia může být osoba se statutem důchodce, invalidní důchodce bez rozdílu věku, osoby kategorie 50+ (nezaměstnaní). Přednášky, které trvají hodinu a půl, probíhají jednou za 14 dní v městské knihovně za přítomnosti lektora konzultačního střediska. Své znalosti si pak senior může ověřit v samostatně vypracovaném testu, s výsledkem je pomocí přiděleného hesla seznámen jen on sám. Po splnění studijních podmínek pro úspěšné absolvování semestru (účast na přednáškách, samostatně vypracovaný test z každé přednášky a závěrečný  test) obdrží účastníci na závěrečném semináři Pamětní list o absolvování daného semestru. Po absolvování celého cyklu, který zahrnuje šest semestrů, se v aule České zemědělské univerzity v Praze koná promoce, kde bude absolventům předáno  Osvědčení o absolvování Univerzity třetího věku.


První přednáška se koná ve čtvrtek 17.10.2013 od 9:00 do 10:30 hod. ve studovně Městské knihovny Písek a potom ve čtrnáctidenních intervalech. Po přednášce může následovat ještě půlhodinová diskuze. Zahajovací (pilotní) povinný kurz obsahuje čtyři přednášky z oblasti astronomie (Sluneční hodiny I. a II. a Astronomové Rudolfa II. I. a II.) a slouží zároveň k procvičení tohoto způsobu studia, který bude možná pro mnohé seniory nový. Studijní poplatek za tento semestr činí 180 Kč. Pro další semestry, obsahující šest přednášek, si volí senioři témata sami z této nabídky: Využití informačních technologií (240,-Kč), Vývoj a současnost Evropské unie (240,-Kč), Osobní finance (360,- Kč), Pěstování a využití jedlých a léčivých hub (240,- Kč), Čínská medicína v naší zahrádce (240,-Kč), Lesnictví (360,-Kč), Vývoj a historie české myslivosti (360,-Kč), Dějiny oděvní kultury (360,-Kč), Hudební nástroje (360,-Kč), Michelagelo Buonarroti – život a dílo (360,-Kč), Etika jako východisko z krize společnosti (360,-Kč), Evropské kulturní hodnoty (360,-Kč), Lidské zdraví (360,-), Kouzelná geometrie (360,-). Počet účastníků je omezen na 15. Registrace zájemců proběhne na  základě písemné přihlášky a zaplacení poplatku. Předběžně se můžete přihlásit již nyní ve studovně Městské knihovny Písek (1.patro). Podrobné informace naleznete  na www.e-senior.cz , na stránkách knihovny www.knih-pi.cz nebo osobně ve studovně u pí Týcové nebo u pí Markové (tel. 382 201 820) ve výpůjčních hodinách.

 

Virtuální univerzita třetího věku - podrobný manuál ke stažení

Aktualizováno Pondělí, 05 Srpen 2013 14:20