Éra e-knih

Éra e-knih

Současná situace nás všechny přinutila žít ve zvláštním digitálním světě. Elektronické nákupy, elektronická zábava, elektronické knihy. Možná jste si říkali, že e-knihy si do života nepustíte, protože nešustí a nevoní, ale věřte, že mají i své výhody. Nic neváží a občas narazíte na e-knihu, kterou byste v tištěné podobě na regálu knihovny či na pultu kamenného knihkupectví neobjevili. Co to tedy e-kniha je a kde ji najdeme?

Elektronická kniha je alternativa tištěné knihy. Můžete ji koupit v knihkupectví nebo stáhnout zdarma jako digitální dokument z různých serverů. Přečíst si ji pak můžete v tabletu, počítači, čtečce knih, nebo dokonce v mobilním telefonu. Elektronické knihy se mohou stahovat v různých formátech, například PDF, MOBI, EPUB. E-knihy si můžete opatřit i v knihovnách, zejména na stránkách Městské knihovny v Praze. Najdete zde nejen autory klasické literatury, ale i současnou tvorbu. Pro studenty a pedagogy vyšších odborných a vysokých škol a vědecké pracovníky jsou rovněž zpřístupněny všechny digitalizované tituly z fondů Národní knihovny ČR v Praze a Moravské zemské knihovny v Brně. Vedle e-knih a časopisů si z elektronických zdrojů můžete užít i mluvené slovo či hudbu online. Souhrnnou nabídku najdete na stránkách Městské knihovny Praha www.mlp.cz/ezdroje, kde se stačí bezplatně zaregistrovat jako online čtenář. Vyzkoušet můžete také servery eknihyzdarma.cz, eknihovna.cz nebo stránky databook.cz. Možná vás mile překvapí, že řadu e-knih nabízí zdarma i zavedená knihkupectví, jako je Kosmas a Knihy Dobrovský. Hledáte-li cizojazyčnou literaturu, vyzkoušejte gutenberg.org, manybooks.net či Google Play. Vedle placených titulů je i zde široká free nabídka (bez poplatku) knih všech žánrů. Další zajímavý zdroj digitalizovaných knih představuje stránka books.google.cz, která obsahuje starší díla české literatury, beletrii v angličtině a zejména široký výběr odborné literatury v angličtině.

Pokud byste se chtěli v problematice e-knih více zorientovat, stránky Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě nabízí k přečtení publikaci E-knihy, kde najdete mnoho podrobných informací a užitečných rad, jak e-knihy získávat a číst. Každopádně při stahování a následném používání elektronických knih je vždy zapotřebí dbát na dodržování autorských práv. Je dobré si ověřit, odkud knihy stahujete, abyste své čtecí zařízení nepoškodili virem. Kvalitní zabezpečení proti virům je v digitálním světě nezbytné. Stejně tak jako schopnost se v něm orientovat, a tudíž i číst.

A kdybyste se chtěli dozvědět, co se v digitálním světě děje při čtení s naším mozkem, pořiďte si aktuální knihu (nebo její dostupnou e-verzi) s názvem Čtenáři, vrať se od Maryanne Wolfové. Až se knihovna otevře, rádi vám ji půjčíme z našeho fondu. Do nového roku vám přejeme hodně čtenářských zážitků, ať už v podobě elektronické či klasické, neboť slovy Marianne Wolfové: “Dlouhodobé a soustředěné čtení je zásadní pro obnovu pozornosti a udržování kritického myšlení a mnoha dalších dovedností, které jsou dnes v ohrožení.”