KNIHOVNA V NOVÉM ROCE

Rok 2022 zahájí knihovna novými výstavami. Těšit se můžete na malou retrospektivu akrylů a kreseb akademického malíře a grafika Romana Kubičky, který za svého života působil jako pedagog v Písku a Českých Budějovicích. Vernisáž proběhne v úterý 4. ledna. O den později, ve středu 5. ledna, se uskuteční několikrát odložená vernisáž výstavy „Podzimní nostalgie a vánoční radosti“, která přináší tematická díla výtvarníků Prácheňské umělecké besedy. Po celý leden bude k vidění také expozice s názvem „Listuj světem“, jež představuje polskou knižní ilustraci pro děti v českých překladech.

První úterý v měsíci, s datem 4. ledna, bude i v novém roce patřit projektu Promítej i ty! Snímek „Vylidněno“ si klade otázku, proč se atraktivní města stávají jen kulisami, kde už běžní lidé nemohou žít. Odpověď možná zazní i při besedě s urbanistou a architektem Vítem Řezáčem, kterou po zhlédnutí filmu bude moderovat nová dobrovolnice knihovny Monika Dušková.

První středu v měsíci, tedy ve středu 5. ledna, potěšíme bohatým programem hlavně děti. Dopoledne budou nejmenší děti a jejich rodiče hledat skřítka Všeználka, odpoledne můžou vyrazit ven na vycházku s Mírou. Po vánoční cestě Pískem, která se setkala s velkým ohlasem, vezme Míra děti na nádvoří Prácheňského muzea, kde je bude čekat překvapení.

Svět v Písku se v novém roce otevírá v pátek 7. ledna. Ohlédneme se za Vánocemi a povíme si, jak se slaví v zahraničí i u nás. Jestli máte chuť poznávat jiné kultury, potrénovat cizí jazyky a seznámit se s novými lidmi, tak toto setkání je přesně pro vás.

Pokud vás zajímají bylinky a bylinkaření, radost vám udělá lednový pořad CO ČÍST. S novými, ale i tradičními tituly o léčivých rostlinách v našem fondu vás seznámí knihovnice Markéta Šebestíková v pondělí 10. ledna.

Ve středu 12. ledna konečně představíme píseckou knižní novinku „Ještě jsme tady“. Příběh o přátelství v nepřátelské době, příběh politických vězňů Oty Sekyrky a Dagmar Šimkové, budou vyprávět autoři knihy Jan Měšťan a Antonín Sekyrka.

V pondělí 17. ledna si připomeneme Jana Palacha. Vzpomínku mu věnujeme promítáním krátkých dokumentárních filmů z roku 1969, ke kterým nám poskytne komentář historik Kamil Činátl z FF UK Praha.

Čtenářský klub Hany Mankové, ve kterém se potkávají čtenáři nad zajímavými tituly a sdílejí své dojmy z četby, nebo si naopak přicházejí pro inspiraci co číst, proběhne ve čtvrtek 20. ledna. Čeká nás kniha „Válka nemá ženskou tvář“ od Světlany Alexijevičové, rusky píšící běloruské spisovatelky a novinářky, která v roce 2015 obdržela Nobelovu cenu za literaturu.

Ve středu 26. ledna zavítá do knihovny vzácný host, novinářka a humanitární pracovnice Petra Procházková. Mimo jiné je i autorkou románu Frišta, který nedávno znovu vyšel a stal se předlohou animovaného filmu Moje slunce Mad. Povídat si budeme (nejen) o Afghánistánu, ale i o dalších zemích, kde Petra Procházková působila.

V sobotu 22. ledna se v knihovně můžete zlepšit v umění psát. Lektorka Monika Hodáčová připravila další jednodenní kurz kreativního psaní. Pokud raději zdokonalujete svůj ústní projev, a to nejlépe v cizích jazycích, jistě oceníte konverzační klub Bez překladu. S rodilými mluvčími se potkáváme v pravidelných časech jedenkrát měsíčně. Konverzaci v angličtině ve středu 5. ledna povede Sarah Robertson-Glasgow, ve francouzštině ve čtvrtek 13. ledna Alexandre Geny, v italštině ve středu 19. ledna Sergio Vergani a ve španělštině ve středu 26. ledna Karina Acosta Azuaje. Tuhle luxusní nabídku máme pro vás zcela zdarma.

A zdarma můžete v knihovně i v roce 2022 navštěvovat celou řadu kurzů, které probíhají v našich učebnách –  jazykové, digitální, řemeslné, polytechnické či ve výcvikové kuchyňce. Sledujte naše webové stránky, zápisy poběží do naplnění kapacity kurzů do konce ledna.

Přejeme vám klidný zbytek roku, krásné Vánoce a šťastný nový rok.

Vaše knihovna