ČERVEN V KNIHOVNĚ

Červen na venkovní scéně knihovny

 

Vzhledem k současné epidemiologické situaci proběhne většina akcí knihovny na venkovní scéně. Doufejme, že nám bude přát počasí a konečně si užijeme kulturu naživo.

Můžeme začít pozváním hned na několik vernisáží.

Na úterý 1. června jsme k Mezinárodnímu dni dětí připravili vernisáž výstavy ilustrací jihočeského výtvarníka Petra Štěpána. Jelikož se jako grafik podílel i na nové knize Ondřeje Fibicha Cesty k Šumavě, vernisáž je spojená s autogramiádou knih a setkáním s autorem, kterému tajemný svět dětské duše není cizí. Další vernisáž výstavy s názvem TŘÍdění proběhne v úterý 8. června. Tři písečtí umělci, Marcela Brejchová, Iva Petrová a Andrej Rády, předvedou, co se v jejich uměleckém životě dělo v době pandemie. Večer hudebně doprovodí Jiří Smrž. Poslední vernisáž je plánována na středu 30. června. Díky laskavosti píseckého sběratele a znalce umění Karla Cejnara představíme tvorbu malíře a grafika Františka Trávníčka (1953 – 2020), a to v rozmezí od 70. let minulého století až do roku 2018.

Naše nejmenší čtenáře, nečtenáře a jejich rodiče jistě potěšíme novým projektem Čteme s Mírou, který zahájíme ve středu 2. června. Setkání s knížkou a nejvousatějším chlapíkem z Písku, který má rád veselé, smutné, uvěřitelné i neuvěřitelné příběhy pro děti, bude probíhat pravidelně každý měsíc.

Máte pocit, že Babička Boženy Němcové je také čtení pro děti a ničím vás už nepřekvapí? Pak vás v pondělí 7. června srdečně zveme na přednášku doc. Libuše Heczkové z Ústavu české literatury Filozofické fakulty UK Praha. Odpoví například na otázky, jak Babičku číst dnes či jak může být autorka “idylické” Babičky symbolem ženské erotické lásky a femme fatale…

Pokud se vám líbí poetický svět obrazů Jana Zrzavého, možná si rádi pohovoříte s Martinou Havlínovou o její knize, která vznikla z vyprávění pamětníků slavného malíře. Ve středu 16. června bude na programu dále divadelní ztvárnění několika příběhů s názvem Hele, mistr! v podání dětského souboru pod vedením Lenky Ebelové a animovaný videofilm Putování malíře Jana Zrzavého po zarostlých chodníčcích osudu z rodné Okrouhlice do Zeyerových Vodňan autorů Š. M. Mareše a J. Mašindy.

V pondělí 21. června pořádáme besedu se spisovatelem a novinářem Janem Štifterem, který je autorem řady knih s jihočeskou tematikou (Kathy, Sběratel sněhu, Světlo z Pauliny) a zároveň šéfredaktorem časopisu Barbar. O světě knih a médií si s ním bude povídat písecký novinář Zbyněk Konvička.

Jestli vás zajímá lokální ekonomika, jestli se chcete dozvědět, co je spolkové nakupování, v čem se liší spolkový obchod od běžného, jak vytváří úsporu pro zákazníky, stabilitu pro obchod a jistoty pro dodavatele, přijďte ve středu 23. června na debatu se zakladateli spolkového obchodu v Písku.

Ve čtvrtek 24. června proběhne poslední čtenářský klub letošního cyklu. S Hanou Mankovou si tentokrát budeme povídat o knize Faktomluva: deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají, od švédského lékaře, vědce a statistika Hanse Roslinga. Abychom uzavřeli tento ročník optimisticky, i toto setkání plánujeme uskutečnit na pobytovém dvoře knihovny.

V červnu nadále běží online kurzy a konverzační klub Bez překladu s rodilým mluvčím. Ve středu 2. června si můžete procvičit angličtinu, ve středu 9. června francouzštinu, ve středu 23. června italštinu a ve středu 30. června španělštinu. Pokud se chcete raději zahledět ke hvězdám, veřejné pozorování oblohy proběhne ve čtvrtek 3. a 17. června od 21:30. Sledujte prosím plakáty, naše stránky www.knih-pi.cz, Facebook a Instagram, kde informujeme o případných změnách.

Přejeme vám klidné dny a kulturně bohatý červen!

Štěpánka Činátlová