KVĚTEN V KNIHOVNĚ

Máj, noční obloha a literatura v knihovně

Vzhledem k současné nejisté situaci probíhají akce a kurzy stále v online prostředí. Pevně ale doufáme, že na konci měsíce již okolnosti dovolí a podaří se nám zrealizovat již dvakrát odložené představení Máj z divadelní dílny souboru TEArTR RAJDO. Jde o autorsky pojatý přednes slavného díla Karla Hynka Máchy od věnování až po dovětek. Text samotný zůstává v původním znění, hudebně je však rozehrán nejrůznějšími způsoby od klasického doprovodu na kytaru až po použití samplů, elektroniky a přírodních ruchů. Pro venkovní scénu knihovny a pozdně májové počasí 27. května akce jako stvořená…

Na začátku května představíme novou výstavu. Tentokrát potěšíme především dětské diváky. V přízemí knihovny budou k vidění ilustrace Ester Kuchynkové z knihy Kláry Smolíkové Začarovaný Hvozd: Příběh dětí z Končiny. V přízemí najdete také pokračující výstavu fotografií Václava Vašků Vzpomínky na Černobyl, která je současně dostupná i na našem webu vedle ostatních digitalizovaných výstav.

Ve čtvrtek 6. května se můžete těšit na lektorku tradiční čínské medicíny Petru Zvonkovou, která začne s přípravou na léto. Podle teorie pěti prvků vládne v létě energie ohně, a tak je třeba pečovat zejména o srdce a tenké střevo. Mimo jiné se dozvíte, jaké potraviny pomáhají. Ve večerních hodinách ve čtvrtek 6. května (a také 20. května) budeme opět pozorovat noční oblohu. S hvězdářem Václavem Kubešem můžete objevovat tajemství vesmíru bez ohledu na to, zda budou klimatické podmínky ideální, či nikoliv.

Na čtvrtek 13. května jsme pro naše nejmenší čtenáře, ale i nečtenáře a jejich rodiče uspořádali online setkání s Ester Starou, renomovanou autorkou knih pro děti. Při workshopu představí své tituly Šedík a Bubi, Ó, ó, ó, vajíčko! a Dům za mlhou, které pomáhají dětem najít cestu ke knížkám.

Ve čtvrtek 20. května zveme všechny dospělé čtenáře na čtenářský klub. S Hanou Mankovou se setkáme nad knihou Agathe od dánské spisovatelky Anne Cathrine Bomannové. Co se stane, když do ordinace starého psychoterapeuta vstoupí mladá pacientka? Změní jeho život nečekaně směr? Román zasazený do poválečné Francie je svými tématy osamělosti, bilancování, stárnutí a zamilovanosti až neuvěřitelně aktuální.

Výjimečnou literární pozvánku pro vás máme na pondělí 24. května. Oceňovaná spisovatelka Bianca Bellová, autorka knih Jezero, Mona, Sentimentální román a jiných, představí svou novinku Tyhle fragmenty. Soubor povídek zachycuje fragmenty lidských osudů. Povídat si budeme o tom, jak mohou výseky životních příběhů obsahovat ony osudy kompletně, kde se v hromadách nostalgie a melancholie bere naděje, ale i o tom, že svět se nepřestává točit dál…

Také v květnu jsou vám k dispozici naši lektoři jazykového klubu Bez překladu. Máte-li chuť procvičit si znalosti z anglického, francouzského nebo španělského jazyka s rodilými mluvčími, přihlaste se prostřednictvím rezervačního systému na webu knihovny. Zde najdete i pozvánky na jednotlivé online akce, informace o bezplatných kurzech i o případných změnách. Sledovat nás můžete také na Facebooku, Instagramu a YouTube kanále knihovny. Přejeme vám krásný květen!